This discussion has been locked.
You can no longer post new replies to this discussion. If you have a question you can start a new discussion

Pedal that squeaks (RS200)

Greeting.

I bought a pair of RS200.

The first problem I encountered was that it does not make good contact with the battery from the left pedal then after 100km the left pedal began to squak.

For now only on climbs where I press harder on the pedals but I anticipate that it will be a permanent sound. So bad are these super expensive pedals?

I know you're bewitched with all sorts of useless things in technical sports so....

Top Replies

All Replies

  • Hi , Please try cleaning the surface of the silver wear plate and then apply a dry lube containing Teflon or something similar. Allow the lube to dry prior to use.

    In regards to the pedal not making good contact with the battery, can you see if any of the internal battery pins are pushed down? 

  • Hello. That is not a solution. What can I do? Lube every time. Is silly. Ultegra pedals PD-R8000 never squeak in 5000 km so is clear a bad material issue on Garmin pedals. I sent the pedals to warrant because they communicate only on first ride, later they are dead (8 rides). I change the battery all fine on the stand, next days I go for a ride they are dead. Another set of battery ... the same.... change the battery caps left from right pedal they blink either the left or the right led or both....or none.... Is crazy. I used them like a 50 EUR pedals set (and I have aquired with almost 1000). This is a bad, bad product. I wait to see what the warranty says. In fact, they never worked from new condition. Software version 4.0. Even I put new battery on settings, they appear as half.... all the sets. Something is not right with these pedals. I thought you mount them and leave like Assioma. No...I'd rather wait to see what they have that doesn't work than to do the training. For a month, I've been trying to see why they don't go. They also sent me a set of battery covers, they don't work with that either...it's a nightmare.

  • I'm sorry you are continuing to experience this. Do I have your permission to contact you outside of the forums?

  • Sure. You can PM me.

  • Topic closed.

     did not contact me.

    Garmin stated if i send them back to warranty, it will replace with a second hand ones. Why, if they never worked from brand-new condition. Is their policy.

    I have sent them back and received my money.

    I will not buy such thing again from Garmin due to poor quality.

  • Erau cumparate din RO? De la ce magazin, daca nu au fost luate direct de pe site-ul Garmin. 

    Si ale mele au inceput, *** vreo 500km, sa scartaie si pare ca ma apropii si eu de momentul nedorit in care o sa le trimit inapoi. 

  • Salut.

    De la Bikexpert.

    Nu au oamenii vina.

    Dar *** ce i-am intrebat *** se procedeaza cu garantia au zis sa le trimit inapoi la ei.

    Sunand la Garmin au zis ca trebia sa se ocupe direct ei fara sa mai dau la vanzator.

    Cei de la Bikexpert le-au trimis in Polonia.

    Reprezentanta Garmin mi-a spus ca imi vor fi rerurnate alte pedale reconditionate. Clar mi-au spus asta ca asa e politica lor. Adica SH.

    Mie nu mi-au mers din prima zi.

    I-am intrebat de ce sa imi dea reconditionate daca am luat noi si nu au mers de la inceput? Asa e politica lor.

    Ori am dat 4250 lei pe pedale si le foloseam ca pe unele de 200 de lei. Inaceptabil.

    Pe stanga nu se aprindea ledul. Apoi pe dreapta, apoi niciunul etc.

    Doar o tura si jumatate din 10 au mers (prima tura toata si a doua doar pedala stanga).

    Am schimbat capacele intre ele la baterii, mergea pe stand, plecai a doua zi la tura moarte. Am luat 6 seturi de baterii ... montai bateriile mergea...la cateva zile plecai la tura moarte.

    Am tot incercat o luna sa fac tot felul de vrajitorii si le-am dat inapoi.

    De scartait au inceput pe la 150 de kilometri. Stanga face aiurea rau.

    Nu fac banii. Calitatea foarte proasta. O fi tehnologie in acel ax dar restul e praf. 

    Imi iau un powermetru pe brat care costa 1200-1700 lei (nu ma intereseaza echilibrul stanga-dreapta etc) si am inchis treaba.

    De 4000 de lei cumpar si la cursiera si la MTB.

    Sincer am crezut mult in aceste pedale dar sunt praf din punctul meu de vedere.

    O idee buna realizata prost.

  • eu nu am avut probleme de functionare tehnica de niciun fel in cei aproape 1000km facuti pana acum, 

    Doar ca au aparut "greierii" de ceva vreme. Eu am luat de la Trisport. 

    Deci ar fi recomandat sa ii contactez direct pe cei de la Garmin Romania daca ma gandesc sa acccept un schimb pe garantie? Si pe cei de la Trisport in caz ca vreau sa imi iau banii inapoi direct?

  • De la Trisport am cumpărat si eu multe dar au adaosuri foarte mari (diferență de 1200 de lei la RS200 intre cele doua siteuri, 4250 la Bikexpert si aprox 5500 la Trisport). Sa nu spun ca un Tacx Smart bike era 11000 la BEX si aproape 14000 la "oferta", "redus" la TS. Am vb. cu doamna Adriana de la TS dar se scuza ca așa le dau Garmin dar in realitate nu vor sa renunțe la profit si pun preturi superexagerate.

    Banii inapoi nu cred ca vi-i da Trisport decat daca va incadrati in cele 14 zile de retur de la achizitie.

    Eu am un Fenix6X Sapphire luat de la ei si au aratat interes pentru problemele de garantie dar cei de la Garmin mi-au spus ca sa ii contactez direct.

    Trimit ei curier si apoi solutioneaza.

    Treaba cu scartaitul e comuna. Toate corpurile de pedala faca asa si RS, RK, XC tot... Material de slaba calitate. Chiar aici pe forum scrie cineva ca *** 4 retururi a convenit cu cei de la Garmin sa ii dea banii inapoi caci nu e o solutie sa faca rerur la fiecare trei saptamani.

    Platesti o avere pe pedale, este innaceptabil.

    Ca de obicei Garmin are produse mult supraevaluate ca pret si nici macar nu recunosc atunci cand apar probleme (Vector3 a avut aceiasi problema cu capacelele de baterii dar au recunoscut abia *** 3 ani). Te pun sa dai cu spray pe pedale sau pe cleme cea ce este o prostie. Asta doar sa scape de tine sa nu dai la garantie nimic. Daca dai la garantie iti dau produsul reconditionat sau cel putin asa mi s-a spus. Singura conditie ca sa iti dea nou este sa sesizezi problema la ei in primele 30 de zile de la achizitie, altfel nu iti mai da nou.